Dorota Gardias

zdjęcia, biografia
newscopter, video
prognoza pogody

Newscopter Błękitny 24

Newscopter Robinson Raven R44 nazwany przez stację Błękitny 24 to ultranowoczesna maszyna reporterska. Helikopter zakupiony przez TVN jest używany do relacji z centrum wydarzeń. Newscopter kosztował ponad pół miliona dolarów. Jego załoga to zawsze 3 osoby - pilot, reporterka (Dorota Gardias, Katarzyna Kozłowska, Agnieszka Czajkowska, Agnieszka Idzik) i kamerzysta (Andrzej Pochanke, Marcin Wyszogrodzki, Tomasz Górski). Wszyscy przeszli specjalistyczne szkolenie w stanach zjednoczonych, w ośrodku firmy Robinson. Pierwszy lot newscoptera na wizji odbył się we wtorek 28 września.

Błękitny 24 może osiągnąć prędkość 210 km/h i przebywać w powietrzu 3-4 godziny. W tym czasie spala 50-75 litrów paliwa na godzinę. Zasięg to 515 kilometrów. Maszyna wyposażona jest w pięć kamer. Główna na dziobie zamontowana jest w specjalnej kuli stabilizującej obraz i pozwalającej na obracanie się kamery w każdym kierunku. Poza tym jest kamera na ogonie, dwie we wnętrzu i jedna przenośna do filmowania po wylądowaniu.

Dorota Gardias opowiada o pracy z newscopterem:
"Dzięki udziale w projekcie Błękitny 24 mogłam pierwszy raz lecieć śmigłowcem. Wrażenia trudno opisać słowami. Mogę je porównać ze wspomnieniami z dzieciństwa, kiedy to pierwszy raz byłam na wielkiej karuzeli na wesołym miasteczku. Wysoki poziom adrenaliny, widoki jak z najlepszych ujęć filmowych, ale też lęk przed czymś nowym i wcześniej mi nieznanym. Największe wrażenie zrobił na mnie bardzo niski przelot nad Wisłą. Nigdy tego nie zapomnę. Jednak w pracy reportera w śmigłowcu takie wrażenia na pewno przejdą na dalszy plan. W centrum będą oczywiście ważne wydarzenia."

Dorota Gardias - i musi świecić słońce!